TAJEMNICE MLEKA

TAJEMNICE MLEKA

Przyglądając się szklance mleka nie zdajemy sobie sprawy, jak cenny jest to napój. Mleko posiada w swoim składzie witaminy A, D, E, K,  witaminy z grupy B i minerały jak np. wapń, magnez, potas, które potrzebne są ludziom w każdym wieku. Witamina A polepsza proces widzenia, witamina E poprawia stan skóry, a witaminy z grupy B, niezbędne są podczas tworzenia czerwonych krwinek i utrzymania prawidłowego metabolizmu w organizmie. Mleko zawiera także znakomitą proporcje wapnia i fosforu, która dodatkowo jest łatwo przyswajalna. W rezultacie czego wzmocnione zostają nasze kości i zęby. Należy pamiętać, iż największe zapotrzebowanie na wapń występuje w okresie wzrostu, który występuje między 10 a 20 rokiem życia. Kości są najmocniejsze między 20 a 25 rokiem życia. Właśnie wtedy osiągnięty zostaje szczytowy poziom masy kostnej, który utrzymuje się tylko 10 lat. Następnie dochodzi do obniżenia wagi kości, średnio o niemal 1% masy rocznie, który trwa do końca życia. Pamiętajmy, że wapń polepsza krzepliwość krwi, pomaga w gojeniu ran, zmniejsza reakcje alergiczne i buduje odporność organizmu. Nabiał stanowi także doskonałe źródło pełnowartościowego białka, łatwostrawnego tłuszczu i węglowodanów, w tym laktozy. Białko jest podstawowym budulcem mięśni i niezbędne jest zwłaszcza przy uprawianiu aktywności fizycznej, podczas której może dojść do urazów. Białko dostarczane z pożywieniem nie tylko umożliwia regeneracje tkankę mięśniową, a także wpływa na jej wzrost oraz zwiększa wydolność organizmu.

Chcesz poznać więcej mlecznych informacji. Przypominamy, iż od marca trwa rekrutacja do bezpłatnego projektu pt. Dzieciaki Mleczaki realizowanego przez Polską Izbę Mleka i sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka. Nie czekaj! Dołącz już teraz! Jak dołączyć do projektu? Wystarczy wejść na stronę www.dzieciakimleczaki.pl i wypełnić deklarację online, podpisać i przesłać skan na adres dzieciaki@dzieciakimleczaki.pl.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony www.dzieciakimleczaki.pl  oraz fanpage na FB projektu, gdzie na bieżąco możecie śledzić działania realizowane w ramach projektu oraz poznać mnóstwo mlecznych ciekawostek.

Projekt sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.