Ciekawostki

Poznaj

mleczne ciekawostki

Czy wiesz, że nabiał zapobiega osteoporozie?

Picie mleka i spożywanie produktów mleczarskich przyczynia się do uniknięcia zarówno osteoporozy, jak też raka okrężnicy i nadciśnienia. Wszystko to za sprawą mleka, które stanowi ważne źródło pełnowartościowego białka, które jest dobrze przyswajane przez nasz organizm oraz posiada wzorcowy skład jakościowy i ilościowy aminokwasów egzo- i endogennych. Ponadto o jego wartości odżywczej decydują również inne składniki pokarmowe takie jak wapń, witaminy z grupy B oraz witaminy A, D i E.

Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

 

Mleko i produkty mleczne

Produkty mleczne dostarczają ważnych składników odżywczych dla ludzi w każdym wieku, ale są szczególnie ważne dla małych dzieci. Mleko, sery twarde i jogurty są głównymi dostawcami wapnia budującego kości w (patrz Wapń) i są również bogate w białko, które jest ważne dla rosnących kości dzieci.

Należy dążyć do zapewnienia dzieciom około trzech porcji nabiału każdego dnia, w postaci napoju mlecznego lub w formie dań na bazie mleka, sera twardego lub jogurtu. Oprócz wapnia i białka, mleko zawiera witaminy B2, B12 i jod, a także fosfor i potas. Jeśli Twoje dziecko nie lubi pić mleka, postaraj się zapewnić mu wybór innych produktów mlecznych, takich jak sery twarde i jogurty.

Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

 

Jakie mleko?

Między 1 a 2 rokiem życia zaleca się, aby maluchy piły mleko pełne, a nie odtłuszczone lub półtłuste. W porównaniu z mlekami o niższej zawartości tłuszczu, mleko pełne dostarcza dodatkowej energii i tłuszczu, które są ważne dla rosnących dzieci. Od drugiego roku życia można zacząć wprowadzać mleko półtłuste, jeśli dziecko spożywa różnorodne pokarmy i dobrze się rozwija, w przeciwnym razie należy pozostać przy mleku pełnym. Mleko odtłuszczone i mleko o zawartości 1% tłuszczu nie są odpowiednie jako główne napoje dla dzieci poniżej piątego roku życia. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

Mleko a wapń

Mleko, sery twarde i jogurty są głównymi dostawcami wapnia i jodu w diecie. Dzieciństwo to ważny okres dla wzrostu i rozwoju, a uzyskanie wystarczającej ilości wapnia jest istotną częścią budowy kości.

Produkty mleczne są również doskonałym źródłem białka, które jest ważne dla rosnących kości i mięśni.

Żywność z grupy produktów mlecznych zawiera również inne ważne składniki odżywcze, takie jak witamina B12, ryboflawina (znana również jako witamina B2), fosfor i potas.

Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Mleko a trądzik

Czy istnieje związek między nabiałem, a trądzikiem?  Niezależnie od tego, czy jest to trądzik, tłusta skóra, produkty mleczne często są niesłusznie obwiniane za wywoływanie chorób skóry lub zaostrzanie ich objawów. Ogólnie rzecz biorąc, eksperci ds. Skóry zgadzają się, że nie ma wystarczających dowodów, aby sugerować wyraźny związek między nabiałem a trądzikiem, a nabiał nie jest głównym czynnikiem wywołującym problemy skórne u większości ludzi.  Na przykład, według Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów, istnieje niewiele dowodów na to, że jakikolwiek pokarm powoduje trądzik lub że wpływają na niego hormony zawarte w produktach mlecznych. Podobnie, jeśli chodzi o trądzik różowaty – stan, który powoduje zaczerwienienie skóry, zwłaszcza na twarzy – Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów wskazuje gorące napoje, alkohol i pikantne potrawy jako możliwe wyzwalacze, ale nie wspomina o produktach mlecznych. Rzeczywistość jest taka, że ​​zamiast szkodliwego dla skóry nabiał, różne produkty mleczne dostarczają szeregu składników odżywczych, takich jak cynk, jod oraz witaminy A i B2, które są potrzebne do utrzymania zdrowej skóry.  Na przykład mleko i jogurt zawierają witaminy B2 i jod, a ser Cheddar jest źródłem witaminy A i cynku. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Czy wiesz, że ser żółty poprawia nastrój?

Naukowcy podają, że ser żółty w swoim składzie oprócz dużej ilości wapnia, wielu witamin i minerałów zawiera również tryptofan, który wzmacnia układ nerwowy, bierze udział w produkowaniu serotoniny, zwanej inaczej hormonem szczęścia. Zwiększenie spożycia sera żółtego przyczyni się do poprawy samopoczucia i sprawi, że będziemy częściej się uśmiechać. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Czy wiesz, że..

Dzieci poniżej piątego roku życia potrzebują małych, pożywnych posiłków ze zdrowymi przekąskami pomiędzy nimi. Najlepszym sposobem na zapewnienie w pokarmach wszystkich składników odżywczych jest podawanie im szerokiej gamy pokarmów bogatych w składniki odżywcze. Pamiętaj, że doskonale wpisują się tutaj produkty mleczne, które dostarczają moc witamin i minerałów. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

Potrawy z sera

Przygotowując potrawy z wykorzystaniem sera, pamiętaj aby dodawać ser na końcu przygotowania posiłków, szczególnie do sosów i zup. Pieczone potrawy lub zapiekanki należy posypać startym/rozdrobnionym serem w ciągu ostatnich 10 minut pieczenia, a podczas przygotowywania mięsa do burgera ser należy położyć około 2 minuty przed usunięciem mięsa z patelni, dzięki czemu ser ładnie się roztopi. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

Czy wiesz, że..

Jeśli chodzi o cukier zawarty w produktach mlecznych, to mleko – odtłuszczone, 1% tłuszczu, półtłuste i 3,2%- nie zawiera dodatku cukru.  Wszystkie zawarte w nich cukry występują naturalnie w postaci laktozy.  To samo dotyczy zwykłego, niesłodzonego jogurtu. Twierdzenia, że mleko jest pełne cukru, pomijają również inny charakter naturalnie występujących cukrów w porównaniu z cukrami dodanymi lub wolnymi.  NHS informuje, że cukier występujący naturalnie w mleku, owocach i warzywach nie wlicza się do liczby „wolnego cukru”. Do niektórych smakowych jogurtów lub napojów na bazie mleka można dodać cukier.  Ilość może się różnić w zależności od marki, ale cukry są zawsze oznaczone na panelu żywieniowym, dzięki czemu można zobaczyć, ile zawiera produkt.  Twarde sery, takie jak Cheddar, w ogóle nie zawierają cukrów. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Czy wiesz, że..

Jeśli podgrzejesz jogurt zbyt szybko, rozdzieli się on na twaróg i serwatkę, a nadmierne wymieszanie jogurtu może spowodować jego rozpad i rzadkość. Dodaj jogurt do swoich receptur, aby zachować jego bogatą i kremową konsystencję! Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Czy wiesz, jak przechowywać ser?

Ilość czasu i sposoby przechowywania sera zależą od jego rodzaju.  Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby prawidłowo przechowywać ser i nie zapomnij dodać sera do swoich ulubionych potraw! Twardy ser  po otwarciu może być przechowywany w lodówce, szczelnie zawinięty, przez 3-4 tygodnie. Twardy ser można również zamrażać, ale jego konsystencja i smak mogą z czasem stracić na jakości.  Twardy ser możne wytrzymać 3-4 tygodnie ciasno zawinięty w lodówce, a pleśń z twardego sera można usunąć, wycinając wokół niego centymetr kwadratowy – resztę można bezpiecznie zjeść! Im bardziej miękki ser, tym krótszy okres przydatności do spożycia – serek śmietankowy można przechowywać do dwóch tygodni, a ricotta i twarożek tylko tydzień.  Kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby starsze i osoby z osłabionym układem odpornościowym nie powinny spożywać niepasteryzowanych serów ani miękkich serów, takich jak camembert, brie, pleśń pleśniowa itp. Ser topiony do smarowania można przechowywać w lodówce przez 3-4 tygodnie po otwarciu. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Mleczny sekret

Chcesz aby twoje zupy były smaczne? Użyj mleka zamiast wody, aby przygotować bardziej kremowe zupy  i bardziej pożywną gorącą czekoladę.  Stosowanie mleka może również dodać bogactwa, kruchości i wilgoci do ciasta chlebowego i innych wypieków. Ugotuj bardziej puszystą jajecznicę i omlety, dodając około 2 łyżek mleka do każdego ubitego jajka! Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

Tajemnice przechowywania mleka

Dodanie mleka jako składnika sprawi, że Twoje potrawy będą bogatsze i bardziej pożywne, ale pamiętaj, aby odpowiednio przechowywać mleko, aby jak najlepiej go wykorzystać! Jeśli jesteś w sklepie sięgaj po mleko jak już kończysz zakupy, po to aby dostarczyć je do domu jeszcze zimne.  Przechowuj mleko i inne produkty mleczne w lodówce w temperaturze poniżej 40 ° F, ale nie przechowuj mleka w drzwiach lodówki, gdzie jest podatne na cieplejsze powietrze podczas otwierania i zamykania drzwi.  Pamiętaj, aby nowe pojemniki na mleko otwierać w tej samej kolejności, w jakiej je kupiłeś, patrząc na datę przydatności. Aby zachować świeżość, przechowuj mleko w oryginalnym pojemniku.  Mleka wylanego z pojemnika nigdy nie należy wlewać z powrotem do oryginalnego pojemnika.  Czasami mleko przechowywane w lodówce może wchłonąć inne smaki, ale nadal można je pić!  Trzymaj pojemnik bezpiecznie zamknięty, aby temu zapobiec. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

Jogurtowa tajemnica

Czy wiesz, że jogurt to nie tylko produkt do bezpośredniego użycia lub dodatek do deserów i sałatek ale także wspaniały składnik do gotowania i pieczenia?  Niekiedy może się zdarzy, że nie wykorzystamy całości jogurtu. Co możemy z tym zrobić? Po otwarciu opakowania jogurt można przechowywać przez kilka dni, należy pamiętać aby przechowywać go z ponownie uszczelnioną folią (lub w szczelnie zamkniętym pojemniku), celem nie dopuszczenia do wilgoci i innych zanieczyszczeń. Jogurt należy używać tylko przed upływem daty ważności zanotowanej na pojemniku. Okres przydatności do spożycia jogurtu można wydłużyć o 1-2 miesiące, jeśli jest przechowywany w zamrażarce;  jednak po rozmrożeniu można zauważyć inny wygląd i teksturę. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Czy wiesz, że..

Istnieją pewne twierdzenia, że mleko powoduje cukrzycę, jednak badania sugerują, że może być wręcz przeciwnie! Jeśli chodzi o cukrzycę typu 2, badania pokazują, że większe spożycie produktów mlecznych, zwłaszcza jogurtu, może pomóc w ochronie przed tą chorobą. Ostatecznie najlepszą radą, której należy przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u naszego dziecka, jest osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi, większa aktywność fizyczna oraz stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, w której produkty mleczne odgrywają ważną rolę. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Czy wiesz jak powstaje mleko?

Zwykłe mleko ma naturalne wartości odżywcze! W procesie obróbki świeżego mleka zachodzi również niewiele zmian i nic nie jest do niego dodawane. Po pierwsze, mleko jest pasteryzowane w celu zniszczenia szkodliwych bakterii, tak aby można je było bezpiecznie pić. Oznacza to jedynie, że mleko jest bardzo szybko podgrzewane, a następnie ponownie schładzane. Następnie mleko jest rozdzielane na część kremową i płynną. Te części są następnie ponownie mieszane, aby można było znormalizować ilość tłuszczu w mleku, w zależności od tego, czy ma być ono sprzedawane jako pełne, półtłuste, 1% czy odtłuszczone. Wreszcie, większość mleka jest homogenizowana, aby rozbić kuleczki tłuszczu, tak aby nie oddzielały się i nie unosiły na powierzchni, tworząc warstwę śmietany. Polega to po prostu na przepchnięciu mleka przez dyszę pod wysokim ciśnieniem – trochę jak wąż elektryczny – co powoduje rozbicie kuleczek tłuszczu i równomierne ich rozproszenie w mleku. Tak więc, podczas gdy mleko może być poddawane wielu różnym procesom w zależności od produktu końcowego, twierdzenia, że zwykłe mleko jest pełne dodatków, nie są prawdziwe. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Czy wiesz, że ser żółty znakomicie wpływa na zęby?

Plasterki sera żółtego nie tylko zawierają dużo wapnia i fosforu, które wzmacniają zęby ale również podnoszą pH płytki nazębnej. Dzięki temu obniża się ryzyko próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Co więcej już 2 plasterki sera żółtego zaspokajają połowę dziennego zapotrzebowania na wapń  u dzieci. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Mozarella – “ser bogów” 
18 lutego 2021

Legenda głosi, że przepis przygotowania mozzarelli był wielkim sekretem nimfy o imieniu Bapti-Palia, która codziennie doiła dzikie bawolice, przygotowywała ser i ofiarowywała go bogom. Stąd też ser ten szybko zaczął być nazywamy „serem bogów”. Dobra wiadomość jest taka, że dziś nie trzeba już powtarzać rytuału nimfy, aby rozkoszować się tym przysmakiem. Na rynku dostępnych jest wiele serów typu mozzarella oferowanych przez polskich producentów. Warto po nie sięgać, bowiem ser mozzarella, robiony obecnie przede wszystkich z mleka krowiego,  ma niezwykle delikatny smak a jego konsystencja fantastycznie nadaje się do wielu zastosowań w kuchni. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

Czym jest laktoza? 
17 lutego 2021

Laktoza to cukier, który występuje w mleku wszystkich ssaków, stąd też często zwany jest cukrem mlecznym.  Ten węglowodór składający się z glukozy i galaktozy jest niezastąpionym źródłem energii.  Poza swoimi funkcjami energetycznymi pełni szereg dodatkowych ważnych funkcji:  pomaga przy wchłanianiu wapnia, posiada właściwości probiotyczne stymulując zdrową mikroflorę jelitową, wpływa na motorykę jelit oraz odżywia ich komórki.  Galaktoza, która powstaje w wyniku rozpadu laktozy,  jest ważnym czynnikiem budulcowym układu nerwowego. Warto pamiętać, że bardzo duże stężenie laktozy znajdziemy w krowim mleku i produktach mlecznych (od 4,6 do 4,9%). Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

Jakie tajemnice kryje jogurt naturalny? 
20 stycznia 2021

Jakie tajemnice kryje jogurt naturalny? Wiedzieliście, że jogurt naturalny był znany już blisko 7 tysięcy lat temu? Wynaleziony przez przypadkową fermentację stał się hitem wielu tysiącleci. Czy słusznie? Absolutnie tak!  Jest niezastąpionym produktem podczas odchudzania, dzięki zawartym w nim szczepom bakterii wspiera układ pokarmowy, jest znakomitym źródłem wapnia, witamin i minerałów, wspiera odporność. Wykazuje również działanie osłonowe podczas stosowania antybiotykoterapii.  To jednak nie koniec jego cudownych właściwości, bowiem od lat jest wykorzystywany  także w kosmetologii. Warto zatem po niego sięgać jak najczęściej. A wybór jest szeroki, bo producenci prześcigają się w pomysłach oferując nie tylko jogurty naturalne, ale też typu greckiego, owocowe, pitne, z probiotykami, czy różnymi dodatkami jak zboża lub orzechy. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

Czy mleko pasteryzowane można pić bez gotowania?
10 grudnia 2020

Mleko pasteryzowane jest produktem bezpiecznym do bezpośredniego spożycia. Celem procesu  pasteryzacji jest obróbka termiczna mleka, mająca na celu zmniejszenie liczby drobnoustrojów chorobotwórczych. Stąd też przestrzega się przed piciem surowego mleka (prosto od krowy), niepoddanego procesowi pasteryzacji, ponieważ może ono zawierać groźne dla zdrowia bakterie. Tymczasem proces pasteryzacji nie powoduje istotnych zmian fizykochemicznych i organoleptycznych mleka. Co ważne, w przemyśle spożywczym  mleko pasteryzowane jest uznawane za produkt świeży i nisko przetworzony. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

Czy pleśń na serze jest bezpieczna dla zdrowia?
9 grudnia 2020

Sery pleśniowe są nie tylko smaczne, ale też niezwykle cenione w świecie kulinarnym. Niektórzy boją się jednak ich spożywania w obawie o zatrucie. Tymczasem zielona lub niebieska pleśń wewnątrz serów jak i ta biała na powierzchni jest całkowicie bezpieczna, ponieważ nie jest ona grzybem chorobotwórczym! Sery pleśniowe nie tylko świetnie smakują, ale też znakomicie prezentują się na talerzu. Wyśmienicie nadają się również do wielu potraw. Warto pamiętać, że są też źródłem łatwo przyswajalnego białka, a także wielu witamin i minerałów. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka


Masło klarowane nie zawiera białka i laktozy
9 grudnia 2020

Masło klarowane to świetna alternatywa dla osób, które muszą unikać w diecie białka zwierzęcego lub cierpią na nietolerancję laktozy, ponieważ proces jego wytwarzania eliminuje  zarówno białka jak i laktozę. Jak zatem uzyskać takie masło? Wystarczy rozpuścić w rondelku kostkę masła z mleka krowiego, następnie zebrać powstałą na powierzchni pianę i zlać żółty płyn do oddzielnego naczynia, tak by w rondelku na dnie pozostał zgromadzony osad. Niewątpliwą zaletą tego masła jest delikatny orzechowy smak oraz to, że nadaje się zarówno do gotowania, pieczenia jak i smażenia. A do tego ma długi termin przydatności do spożycia! Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka


Mleko UHT czy pasteryzowane – które wybrać?
8 grudnia 2020

Jeśli zastanawiacie się, które mleko lepiej wybrać: pasteryzowane czy UHT  już podpowiadamy! Obie metody  obróbki mleka różnią się tylko temperaturą ogrzewania i jego czasem (pasteryzacja: 71 0 C, min.  15 sekund, metoda UHT  135-150 0C  min.2 sekundy).  Jednak bez względu na stosowaną metodę w mleku  praktycznie nie zmienia się zawartość laktozy, minerałów, białka oraz tłuszczu.  Wysokość temperatury ogrzewania ma niewielki wpływ na witaminy zawarte w mleku, w przypadku UHT częściowemu zniszczeniu  ulegnie witamina C i folacyna. Niewątpliwą zaletą mleka UHT jest jego dłuższy termin ważności, ponieważ jest ono bardziej trwałe w przechowywaniu. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka


Co siedzi w kefirze?
16 listopada 2020

Kefir to doskonały napój, bardzo łatwostrawny, wspomagający oczyszczanie organizmu i wspierający jego odporność. Za zapach kefiru oraz jego skład odpowiedzialny jest proces fermentacji. Czym napój jest dojrzalszy tym mniej zawiera laktozy, a tym samym staje się bardziej dostępny dla osób z nietolerancją tego cukru. Dodatkowo, podczas procesu fermentacji, dochodzi do rozpadu pewnych białek mleka, dzięki czemu kefir jest bardzo łatwostrawny. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.


Ser żółty to wapniowa bomba
14 listopada 2020

Ser żółty zawiera dużo więcej wapnia niż ser twarogowy. W 100 gramach chudego twarogu znajduje się 94 mg wapnia, a w 100 gramach sera żółtego tłustego np. edamskiego nawet 867 mg. Bogate w wapń są również: ser gouda (807 mg), cheddar (703 mg) oraz feta (500 mg). Ponadto, wapń z serów żółtych jest łatwo przyswajalny i trawiony przez organizm, ponieważ wiąże się z jednym z białek – kazeiną. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.


Żółty ser do walki z próchnicą
13 listopada 2020

Jeśli masz ochotę na podjadanie – sięgnij po żółty ser. Nie tylko jest pyszny, ale też idealnie nadaje się na mały głód w ciągu dnia. Dodatkowo ochrania zęby przed próchnicą. Już w 3 minuty od spożycia doprowadza do wzrostu pH w jamie ustnej, neutralizując tym samym jej środowisko. Nie należy zapominać również, że ser nie zawiera dużo cukru, za to jest niezwykle bogaty w wapń i białko – dwa składniki niezbędne do zdrowia naszych zębów – zwłaszcza zapewnienia twardości ich szkliwa. Zatem w imię zmniejszenia ryzyka próchnicy i uniknięcia zapalenia dziąseł – podjadajmy żółty ser! Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.


Parmezan
25 października 2020

Czy wiecie, że jest taki rodzaj sera bez którego trudno sobie wyobrazić włoską kuchnię. Nazywa się on parmezan. To bardzo twardy ser, który zawiera dużo białka i wykazuje działanie probiotyczne i prebiotyczne. Parmezan to także świetne źródło wapnia (1380 mg/100 g) – 100 g sera pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik w ponad stu proc. W tym serze znajdziemy również sporą ilość witaminy A, odpowiedzialnej za prawidłowe widzenie, zapewniającej zdrowy stan skóry. Nie każdy wie, że najdroższe jego odmiany dojrzewają nawet 3 lata. Zatem smacznego! Sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka.


Serowa etykieta
24 października 2020

Serowa etykieta Każdy nas uczył się w dzieciństwie dobrych manier czy stole czyli tzw. etykiety. Podobnie rzecz się ma przy układaniu deski serów. Tutaj też obowiązuje pewna etykieta. Otóż sery wykłada się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Należy zacząć od lekkich, zakończyć na bardziej wyrazistych, ciężkich i ostrych. Do stworzenia smakowitej serowej kompozycji  najlepiej użyć  od 3 do 5 gatunków sera. Warto pamiętać, by kroić je bezpośrednio przez podaniem – dzięki temu zachowają świeżość, ale z lodówki powinniśmy wyjąć sery na ok. 45-60 min. przed spożyciem. Na desce najlepiej się komponują z winogronami i orzechami. Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.


Mleczna herbatka po angielsku
28 września 2020

Jeśli chcesz poczuć się jak w Anglii koniecznie o godz. 17.00 sięgnij po filiżankę herbaty z mlekiem. Anglicy piją herbatę bardzo chętnie, nawet 6-7 razy dziennie. Jednak ta wypita o 5 po południu jest wręcz obowiązkowa, bo to rytuał zakończenia dnia pracy! Zatem jak prawidłowo przygotować ten cudowny napój? Zaleca się brytyjskim zwyczajem, by najpierw do filiżanki nalać trochę mleka a potem dolać gorącej czarnej herbaty. Dzięki temu mleko będzie równomiernie ogrzane i się nie zważy. A na koniec mała wskazówka: jeśli będziecie w Anglii i zamówicie w restauracji herbatę, z dużą dozą pewności otrzymanie bawarkę, czyli herbatę z mlekiem. Zatem jeśli macie ochotę na napój bez mleka – koniecznie musicie powiedzieć o tym kelnerowi! Sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka.


Produkcja sera

Czy wiesz, że produkcja sera rozpoczęła się w starożytnej Anatolii? Mleko transportowano w naczyniach zrobionych z jagnięcych żołądków, czyli bukłakach. Pod wpływem wstrząsów i temperatury mleko fermentowało, a masę serową zaczęto odciskać i pakować do specjalnych koszy. Sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka.


Zsiadłe mleko

Czy wiesz, że zsiadłe mleko powstaje ze świeżego mleka poddanego naturalnemu procesowi fermentacji? Mleko to posiada właściwości odżywcze i zdrowotne. Ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną przewodu pokarmowego, zawiera także dobrze przyswajalny wapń i witaminy z grupy B. Sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka.


Maślanka

Czy wiesz, że maślanka to napój mleczny wytwarzany przy wyrobie masła ze śmietany pasteryzowanej i ukwaszonej zakwasem, bez dodatku wody, czasami z dodatkiem śmietany? Sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka.


Witamina D

Czy wiesz, że witamina D pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia, fosforu, a także w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi, utrzymaniu zdrowych kości i zębów? Mleko i sery zawierają witaminę D. Sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka.

Dołącz do Projektu

Dołącz do projektu już dziś. Proces zgłoszenia jest bardzo prosty. Jeśli jesteś nauczycielem placówki przedszkolnej albo wczesnoszkolnej zapoznaj się z regulaminem i wyślij swoje zgłoszenie.
DOŁĄCZ