Jogurt w walce z próchnicą

Produkty mleczne mogą być rekomendowane jako deser po posiłkach, zwłaszcza dzieciom w wieku szkolnym. Pomoże to w walce z próchnicą.

Próchnica zębów jest zakaźną chorobą wywołaną działaniem w ustach bakterii Streptococcus mutans. Wraz z nadmierną konsumpcją węglowodanów, bakteria ta namnaża się i utrzymuje na powierzchni zębów. Korzysta ona z cukrów w pożywieniu umożliwiając przez to proces fermentacji, który z kolei pozwala na wytworzenie kwasu mlekowego. Kwas ten wpływa na obniżenie odczynu pH płytki nazębnej i powoduje demineralizację szkliwa. Ubytki powstają, gdy demineralizacja przebiega szybciej od remineralizacji. Na proces próchniczy mają wpływ różne czynniki, takie jak: warunki osobnicze (genetyka, higiena jamy ustnej i zębów); ślina (zawiera ona czynniki ochronne i ogranicza destrukcyjne działanie kwasów) ; czynnik czasu (częstotliwość konsumpcji węglowodanów, czas trwania oraz utrzymywania się w ustach) i oczywiście, pożywienie…

Nowe badanie – przeprowadzone w Indiach – polegało na porównaniu wpływu różnego rodzaju produktów mlecznych (mleka, serów i jogurtów) na zawartość wapnia i fosforu oraz na odczyn pH płytki nazębnej u 68 uczniów w wieku od 17 do 20 lat mających bądź nie mających próchnicy. Wynik badania dowodzi, że fermentowane mleko (nie słodzone) oraz sery nie są próchnicotwórcze oraz że produkty te przeciwdziałają procesowi próchniczemu. Fermentowane mleko zwiększa (choć w mniejszym stopniu, niż sery) ilość wapnia i fosforu w płytce nazębnej, jak również pH płytki nazębnej.

Okazuje się, że bakterie znajdujące się w jogurcie i innych produktach fermentowanego mleka (Lactobacillus rhamnosus GG) mogą wpłynąć na obniżenie stężenia próchnicotwórczych bakterii w jamie ustnej (zwłaszcza streptococci i lactobacilli) zapewniając większe zróżnicowanie biofilmu bakteryjnego na zębach.

To Top