Turniej wiedzy i sprawności Dzieciaki Mleczaki – Zdrowe Przedszkolaki – V edycja

6 kwietnia 2017 roku w Przedszkolu Samorządowym Nr 82 w Białymstoku odbyła się  V edycja Turnieju wiedzy i sprawności „Dzieciaki Mleczaki Zdrowe Przedszkolaki” przy współpracy z Polską Izbą Mleka w ramach Programu Dzieciaki Mleczaki sfinansowanego z Funduszu promocji mleka. Turniej został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Celem turnieju było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci, zachęcanie do spożywania mleka wśród najmłodszych oraz integrowanie środowisk przedszkolnych miasta Białegostoku.

W turnieju uczestniczyło dziesięć dwuosobowych zespołów z białostockich przedszkoli oraz oddziału przedszkolnego szkoły podstawowej. Placówki uczestniczące w przedsięwzięciu są realizatorami działania Programu Dzieciaki Mleczaki, którego celem jest przekazanie dzieciom wiedzy na temat walorów zdrowotnych mleka głównie poprzez zabawę, aktywność fizyczną oraz intelektualną.

 

Mleko jest ważnym i smacznym produktem, którego spożywanie jest konieczne dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Tajemnica znaczenia nabiału tkwi w wapniu, który jest głównym budulcem kości. Dzieci podczas pobytu w przedszkolu poznają zalety spożywania produktów mlecznych a także często samodzielnie przyrządzają proste potrawy na bazie nabiału. W ten sposób nabywają zdrowe nawyki żywieniowe.

 

Turniej składał się z dwóch części: pierwsza dotyczyła wiedzy dzieci na temat produktów żywnościowych zawierających białko mleka krowiego, znajomości zasad zdrowego odżywiania, zwłaszcza roli produktów mlecznych, ich wartości odżywczych, a także postaci, w jakich spożywa się mleko. Część sprawnościowa zawierała między innymi zadania mające na celu rozpoznawanie produktów mlecznych.

Zawodnicy ze wszystkich drużyn zmierzyli się z dziewięcioma konkurencjami turniejowymi. Zadania polegały na wyodrębnianiu produktów pochodzenia mlecznego, dobieraniu w pary potraw i produktów mlecznych,  których użyto do ich wykonania. Dzieci sprawdzały swoją wiedzę dotyczącą wartości odżywczych mleka i jego przetworów, rozpoznawały i odszukiwały opakowania po takich samych produktach, Zawodnicy musieli poradzić sobie z takimi konkurencjami jak: zbudowanie wieży z opakowań po produktach mlecznych oraz przygotowanie zdrowych, a zarazem smacznych, kanapek z dodatkiem ulubionego produktu mlecznego.

Nad przebiegiem turnieju czuwał jurorzy.

 

Dzieciaki Mleczaki przygotowały przepiękne nagrody i zakupiły statuetki, które w turnieju przyznano zespołom z następujących placówek: PS Nr 4, PS Nr 78, PS Nr 68, PS Nr 42 i PS Nr 58. Wyróżnienia otrzymały zespoły PS Nr 82, ZSI Nr 1, PS Nr 73, PS Nr 10 i PS Nr 2.

 

Przebieg turnieju uatrakcyjniły dzieci z chóru przedszkolnego oraz koła muzyczno-tanecznego Pląsik, które zaprezentowały zawodnikom i ich opiekunom swoje występy.

Wszyscy uczestnicy turnieju dobrze się bawili.

 

Serdeczne podziękowania Pani Annie Pyłko i Pani Anecie Kobrzenieckiej oraz Dyrekcji Przedszkola za zaangażowanie i wkład pracy w organizację turnieju i chęć promowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych.

To Top