Droga mleczna – od pastwiska do szklanki

Mleko jest produktem, który możemy znaleźć na każdym kroku: pijemy je rano, dolewamy do kawy, czy dodajemy do bardziej wyrafinowanych potraw. Jednak czy zastanawialiście się, jaką drogę musi przebyć mleko, by trafić do naszej lodówki?

Wstępne czynności technologiczne

Pod pojęciem wstępnych czynności technologicznych, kryją się etapy, od których należy rozpocząć tworzenie mleka, by miało ono wygląd, smak i skład jaki znamy.

Pierwszym etapem jest odbiór oraz ocena ilości i jakości surowca. Po przetransportowaniu cysterny mleka do zakładu mleczarskiego, pobierana jest próbka mleka, która po dokładnym zbadaniu zawartości substancji będzie przyjęta albo odrzucona, jeśli nie spełnia wymagań.

Następnie surowe mleko musi być gdzieś przechowane. Do tego służą specjalne zbiorniki magazynowe mierzące temperaturę oraz poziom cieczy. Trzeba pamiętać, że mleko nie może być długo przechowywane.

Ostatnim etapem wstępnym jest oczyszczanie mleka. Surowe mleko może zawierać wiele substancji, które mogą być szkodliwe. Dlatego by je usunąć stosuje się wirówkę – urządzenie pozwalające na mechaniczne usunięcie niechcianych substancji od mleka.

Podstawowe czynności technologiczne

Po procesach wstępnych, zakład mleczarski może zająć się przerabianiem mleka surowego, na mleko spożywcze.

Pierwszym zadaniem jest normalizacja zawartości tłuszczu. To nic innego jak proces, który ma nam przynieść jak najbardziej wyrównaną zawartość tłuszczu zgodną z założeniami produkcyjnymi. Uzyskuje się to poprzez mieszanie mleka odtłuszczonego z pełnym lub mleka odtłuszczonego ze śmietanką.

Często słyszymy, że coś jest homogenizowane, jednak co oznacza ten proces? Kiedy wlejemy olej do wody, ten zacznie się unosić na jej powierzchni, bez wzajemnego wymieszania się. Tak samo jest z mlekiem, gdzie tłuszcz wypływa na jego powierzchnię tworząc dwie warstwy. Proces homogenizacji przepuszcza mleko przez specjalne urządzenie zwane homogenizatorem, tak, by efekt opisany powyżej nie występował.

Kiedy skończymy homogenizować nasze mleko, należy poddać je obróbce cieplnej. Robimy ją by usunąć szkodliwe dla zdrowia bakterie i drobnoustroje. Pasteryzacja jest ważnym etapem obróbki cieplnej – przy udziale wysokiej temperatury, likwidujemy wszystkie zagrażające życiu drobnoustroje, bez zmian we właściwościach i wyglądzie mleka. Po tym procesie, możemy powiedzieć, że wytworzyliśmy mleko spożywcze.

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka.

To Top