Dlaczego twaróg jest taki zdrowy?

Jednym z najzdrowszych produktów mlecznych jest twaróg, nazywany również białym serem. Znajduje się w nim dużo lekkostrawnego białka, więc można go zjeść jako szybką przekąskę, na przykład w postaci kanapki. Dlaczego ten produkt uchodzi za tak ważny w diecie dziecka? Sprawdźcie na stronie www.dzieciakimleczaki.pl!

Jednym z najzdrowszych produktów mlecznych jest twaróg, nazywany również białym serem. Dlaczego twaróg może być ważny w diecie dziecka?

W twarożku znajdziemy całą gamę witamin z grupy B, witaminę D i A. Co więcej zawarte w tym przysmaku minerały takie jak: magnez, potas i cynk, polepszają koncentracje, wzmacniają odporność i mięśnie.

Twaróg to również źródło białka i zawartych w nim związków zwanych aminokwasami. Część z nich musi być dostarczana z pożywieniem, ponieważ  organizm nie potrafi ich sam wytworzyć.

Ponadto z twarożku możemy wyczarować wiele szybkich i łatwych w przygotowaniu potraw takich jak: naleśniki z serem, kanapka z pastą serowo – szczypiorkową, pierogi lub kluski leniwe, które z pewnością przypadną do gustu każdemu dziecku.

Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka

To Top