Bawarka – specyficzne połączenie

Bawarka to nazwa napoju na bazie herbaty oraz mleka – dodatkowo oryginalnie posłodzonego syropem z paproci. Tradycja nakazuje pić bawarkę do śniadania, kiedy jest jeszcze ciepła i posiada piankę. Z biegiem czasu zaczęto eksperymentować z napojem – zaczęto zmieniać rodzaje herbat na smakowe, dodawać żółtka jaj, cynamon, czy też dolewać alkohole jak rum czy brandy, by nadać wyrazisty smak i efekt rozgrzewający.

Czy na pewno narodziła się w Bawarii?

Bawarka, wbrew swojej nazwie, wcale nie została pierwszy raz podana w regionie Bawarii. Źródła opisują, że napój pochodzi z paryskiej kawiarni Le Procope i nosił nazwę „Bavaroise”, upamiętniającego księcia bawarskiego, który towarzyszył księżniczce Elżbiecie Charlotcie na spotkaniu, przed jej ślubem z Filipem I Orleańskim. Pierwotna receptura zawierała herbatę, mleko oraz syrop ziołowy jako słodzik.

Bawarka na świecie

Mimo wspólnej nazwy, bawarka w zależności od regionu różni się sposobem przygotowania bądź też składem substancji użytych do jej wytworzenia. Zamawiając bawarkę we Francji, z której się wywodzi, dostaniemy drinka na bazie kawy, rumu oraz kremu. W Tybecie natomiast, zamiennikiem mleka krowiego jest mleko jaka, co kompletnie zmienia smak bawarki. Różne sposoby przygotowywania bawarki mają Polacy i Amerykanie. W Polsce to do ciepłego mleka wlewa się herbatę, natomiast w Stanach Zjednoczonych, robi się to na odwrót.

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka.

To Top